ul. Totus Tuus 32; Kraków

Style komunikowania się

Katechezy dla narzeczonych


Na początku pamiętaj, że test określa Twój kierunek stylu komunikowania się – nie jest on jednak szczegółowym studium przypadku.

Każdy z nas posiada przeważnie dwa lub trzy style komunikowania się.

Obok zamieszczono punktację. W każdym stylu można było zdobyć maksymalnie 16 punktów.AGRESOR
Rozmowa jest dla Ciebie rodzajem pojedynku, w którym starasz się wygrać. Pozytywne – jeżeli zajmujesz się czymś co trzeba robić samemu, agresywne podejście może zadziałać na Twoją korzyść.
Negatywnie – możesz mieć problemy w zawodach wymagających pracy zespołowej. Wojowniczość często wywołuje u innych wycofanie się.


WSZYSTKOWIEDZĄCY)
Masz wyrobiony pogląd na wszystko i lubisz aby ostatnie słowo należało do Ciebie. Chętnie zabierasz głos.
Pozytywne – w sprawach na, których się znasz, rozwiązujesz problemy ze zdumiewającą prędkością i pewnością siebie. Masz dar przekonywania innych.
Negatywnie – przymus aby zawsze mieć na wszystko odpowiedź może przeszkadzać w kontaktach z ludźmi. Możesz być odbierany jako osoba wywyższająca się. Ludzie odczuwają satysfakcję, gdy wszystkowiedzący myli się. Mówiąc „nie wiem
„masz rację” pokazujesz swoją dojrzałość.


MALKONTENT
Odczuwasz silne emocje, które rzadko wyrażasz w słowach. Prawdopodobnie często zastanawiasz się dlaczego nikt nie rozumie co Cię gryzie.
Pozytywne – ludzie źle czują się w towarzystwie malkontent, dlatego usiłują sprawić, aby poczuli się lepiej np. pocieszając ich.
Negatywnie – zmienne nastroje sprawiają, ze ludzie unikają takich osób. Prawie nikt nie chciałby mieć malkontenta za szefa.GADUŁA
Kusi Cię aby każdą chwilę ciszy wypełnić słowami. Masz skłonność do osobistych wynurzeń.
Pozytywnie – jesteś osobą towarzyską, umiesz sprawić, aby inni czuli się w Twoim towarzystwie dobrze. Często jesteś osobą, która w towarzystwie pierwsza przełamuje lody.
Negatywnie – ludzie, którzy ciągle mówią nie są traktowani poważnie. Gadulstwo nie zawsze idzie w parze z umiejętnością słuchania.MILCZEK
Niechętnie mówisz o swoich słabościach wątpliwościach. W rezultacie ludzie odbierają Cię jako osobę godną zaufania.
Pozytywne – przez otoczenie uważany jesteś za opokę. Ludzie w twoim towarzystwie czują się bezpiecznie.
Negatywnie – tłumienie własnych uczuć może utrudniać zrozumienie ich u innych. Ludzie zaczną w końcu Cię traktować jako osobę silną, bo takie robisz wrażenie i oczekiwać od ciebie więcej niż jesteś w stanie zaoferować. Możesz mieć trudności w nawiązaniu intymnych relacji z innymi. Pozbawiając się możliwości spontanicznego reagowania stres,
który paraliżuje Cię.DYPLOMATA
Unikasz otwartego mówienia o pragnieniach i uczuciach. Jesteś uprzejmy, uważnie słuchasz.
Pozytywne – rzadko złościsz się na ludzi i łatwo Ci nad nimi zapanować. Jesteś cierpliwy, dobrze radzisz sobie z sytuacjami konfliktowymi
Negatywnie – Twoje wolne tempo działania może irytować niektóre osoby. Pamiętaj, że w kontaktach z ludźmi ważna jest obustronna szczerość.